ОТВОРЕНО ПИСМО НА УЧЕНИ, АРТИСТИ, ПРАВОЗАЩИТНИЦИ: БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА Е НАЯСНО С РИСКА ОТ ЕСКАЛАЦИЯ В РЕГИОНА НА БЛИЗКИЯ ИЗТОК

Ние, представители на академичната, експертна и правозащитна общности, изразяваме силно безпокойство относно нарастване на напрежението в Близкия Изток. Силно сме притеснени от възможността да се стигне до разпадане на ядреното споразумение с Иран, както и от готовността на САЩ да поемат риска от широкомащабна война с Техеран.
Като страна-членка на ЕС България трябва да е наясно с риска от ескалация в региона на Близкия Изток, в засилването на ИДИЛ и придобиването от режима в Иран на ядрено оръжие. България трябва да заявява тази позиция открито, а не да обявява прибързана подкрепа за САЩ.
Предвид предстоящата среща на външните министри на ЕС в петък, настояваме България да участва активно във формулирането на обща европейска позиция която да има следните елементи:
- В диалог със САЩ да се търси път към де-ескалация на напрежението, включително и чрез среща на иранския външен минитър Зариф с Върховния представител на ЕС по външната политика Жозеф Борел.
- Европа да помогне на Ирак да запази фронта срещу ИДИЛ, дори и след евентуално изтегляне на САЩ. Скорошно посещение на европейски външни министри в Багдад може да подпомогне усилията на Ирак за запазване на неговия суверенитет и икономика в рисков за региона момент.
- Запазването на ядреното споразумение с Иран като основен елемент от европейската политика спрямо сигурността на региона..
Ние, европейски граждани не можем да допуснем тенденцията, който и да е политик или лидер на демократична държава да практикува насилие в името на отделна, макар и справедлива теза. И докато времето бързо изтича, Европа трябва да предотврати възможността да се окаже отново в позицията на този, който плаща цената от нови конфликти в Близкия Изток.
Проф. Анна Кръстева
Проф. Антоний Тодоров
Антонина Желязкова, османист
Ашод Дерандонян – Фондация “Заслушай се”
Белослава Димитрова, поет, журналист
Бойка Бъчварова, българистика, Нов български университет
Весела Чернева, Директор на българския офис на Европейския съвет за външна политика
Данаил Брезов, математик
Десислава Апостолова, кореспондент БНТ
Проф. Евгения Калинова, СУ
Емилия Дворянова, писател
Проф. Ивайло Дичев – СУ
Проф. Искра Баева – СУ
Димитър Атанасов, историк
Костадин Бонев – филмов режисьор
Проф. Лиляна Деянова
Мехмет Юмер – анализатор
Марта Методиева, преподавател НГДЕК
Николай Хаджигенов, адвокат
Румен Петров, социален психолог
Доц. Пламен Яйджиев, Институт за ядрена енергетика, БАН
Стефан Командарев – филмов режисьор
Тома Белев, природозащитник
Проф. Цветан Теофанов, СУ
Юлиана Методиева, журналист
Източник: Marginalia