Как да предпазим децата да не се превърнат в консуматори

Едва ли има родител, който не познава досадата от непрекъснатите детски искания за нови покупки – играчки, храни (сладки и вредни), всякакви видове платени удоволствия. Тъкмо сме отказали една молба, и се появява нова, а след нея – трета и така до безкрай. Обясненията за стойността на парите и ограниченията във финансовите възможности остават неразбрани от децата и често избираме просто да купим, за да си осигурим някаква, макар и кратка, почивка от молби.

В съвременния свят децата израстват заобиколени от изкушения – продукти, съзнателно направени, за да ги привлекат и провокират интереса им. Когато придобиват все нови и нови неща през кратки интервали от време обаче, техният интерес става непостоянен, недоволството им расте и те стават все по-неспособни да се забавляват истински, с помощта на собственото си въображение.

Какво можем да направим, за да ограничим “детското консуматорство”?

Вгледайте се откровено в себе си и собствените си навици.

Поведението на децата ни отразява нашето собствено, тъй като за тях ние сме емоционално и психологически значими. Ако децата ни изискват твърде много покупки, може би това отразява нашата собствена неспособност да контролираме импулса си за купуване на нови вещи. Разбира се, да купуваме е необходимост, но често пазаруването всъщност е нещо повече за нас – удоволствие, терапия, начин да уплътним времето си, престиж, източник на самочувствие. Ако ограничим излишното пазаруване и се съсредоточим върху това “да бъдем”, а не върху това “да имаме”, ако се пренасочим от вещите към преживяванията, има шанс децата ни да направят същото.

Внимателно подбирайте средата на децата – физическата и социалната.

Тази стратегия е възможна главно в предучилищната възраст, когато детето няма възможност самостоятелно да избира къде да ходи и с кого да се вижда и е в голяма степен зависисимо от мнението и избира на родителя си. Магазините и парковете с прекалено много платени забавления карат децата да искат все нови и нови неща, така че се опитайте да ограничите времето, прекарано в тях. Същото важи и за онези от приятелите на детето, които са презадоволени материално или обсебени от купуването на нови играчки – те може да са скъпи за детето ви, но под негово влияние исканията за нови и нови играчки със сигурност ще се увеличат.

Бъдете твърди в поставянето на граници и налагането на ограничения. Има родители, за които е трудно да казват “не” на детето си и да поставят ограничения. Те искат детето им да има всичко и да не бъде лишавано от нищо. Този подход обаче влия неблагоприятно върху развитието на детето и това бързо става очевидно както за родителя, така и за обкръжението. Последователното и твърдо полагане на граници дава възможност на детето да регулира собственото си поведение и да добие представа за правилата и ограниченията в реалния живот. Ето няколко примера за полагане на граници по отношение на купуването на нови неща:

• Поставете финансов лимит или ограничение за броя на купуваните неща, когато се намирате на място, което предлага много изкушения за детето.
• Напомнете за скорошни покупки, ако ги е имало, и обяснете, че трябва да мине време до следващата.
• Когато отказвате някоя покупка, обяснете ясно съображенията си- какво не одобрявате в нея, защо моментът не е подходящ.
• Помогнете на детето да планира купуването на желани вещи във времето – така му помагате да развива търпението си и уменията си за планиране.
• Избягвайте да награждавате детето с вещи и предпочитайте нематериалните стимули.
• Подарявайте играчки само при наистина значими поводи.
• Насърчавайте детето да играе със старите си играчки и да ги преоткрива.

Отделяйте време и внимание на детето си

Желанието за нови играчки понякога е знак за това, че отдаваме недостатъчно внимание на детето си. Тъй като за детето е трудно да изрази нуждата си от внимание, то прибягва до искането на нови вещи, които да запълнят липсата на смислено общуване с родителя. За детето не е достатъчно да сме физически с него, а духом да сме някъде другаде – в плановете си, проблемите си или социалните мрежи. Необходимо е да говорим и играем с него по начин, който му помага да се чувства значимо и ценено.

Насърчавайте творческите импулси на детето си

Децата обичат да творят и да създават собствени произведения и колкото повече време прекарват в такива занимания, толкова по-добре. Творческите занимания им помагат да изразят себе си, да се почувстват уверени, да се развиват интелектуално и емоционално. В този смисъл, творчеството е пълната противоположност на консумирането, тъй като поставя децата в истински активна позиция. Ако детето познава удоволствието от творенето и активно го практикува, енергията му ще се насочва в тази посока и ще е по-малко фокусирано върху материалните придобивки.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.